Uczniowie ZSE w Radomiu laureatami Olimpiady Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice
23 maja 2023 r. została podsumowana Olimpiada Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice, w której uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu: Jakubowski Kacper, Jeżak Mateusz i Ludwicki Stanisław zajęli pierwsze miejsce ex aequo wraz z dwoma projektami dwóch innych zespołów za pracę: „Autonomiczny bezzałogowy statek powietrzny do poboru próbek gleby” . Gratulujemy zespołowi ZSE w Radomiu i cieszymy się, że mogliśmy pomóc w realizacji tego projektu mając swój udział w jego sponsoringu .
Tegoroczne uroczyste podsumowania finałów ogólnopolskich Olimpiad to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło liczne grono uczniów, nauczycieli, przedstawicieli branży technologicznej oraz ważne osobistości związane z rozwojem nauki i innowacji. Była to chwila pełna emocji, radości i dumy dla wszystkich uczestników, którzy osiągnęli wysoki poziom w konkursach.
W tym roku, podsumowania finałów ogólnopolskich Olimpiad odbyły się w trakcie dwóch dni: 23 maja br. podsumowano Olimpiadę Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice, a dzień później Olimpiadę Innowacji Technicznych w Mechanice oraz Olimpiadę Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska. Oba przedsięwzięcia miały miejsce w Warszawskim Domu Technika – NOT. Honorowy patronat nad Olimpiadą objął Urząd Patentowego RP.
Olimpiady organizowane przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w roku szkolnym 2022/2023 były pierwszymi edycjami przedsięwzięć, które stanowią kontynuację organizowanych przez nas, przez ponad 50 lat – Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości oraz Turnieju Młodych Mistrzów Techniki.
Ponad 50 poprzednich edycji Olimpiady Innowacji Technicznej i Wynalazczości nie tylko przyniosło satysfakcję uczestniczącym w nim uczniom, ale i sprawiło, iż innowacyjność w szerszym wymiarze zaistniała w powszechnej świadomości i stała się czynnikiem bogacącym nasze dobra narodowe. Nie ma bowiem nic cenniejszego od żądzy wiedzy i pragnienia zmiany otaczającego nas świata na lepsze, a innowacja techniczna jest niezbędnym składnikiem dla funkcjonowania konkurencyjnej gospodarki na rynku światowym. Rewolucja naukowo – techniczna wymaga bowiem od kolejnych pokoleń nie tylko gotowości do podejmowania nowych wyzwań i perspektywicznego myślenia, ale także kompetencji oraz wysokiego poziomu wiedzy. Człowiek pełny wiary w swoje możliwości, który w ten sposób został zarażony bakcylem innowacyjności, będzie już przez całe życie myśleć w sposób kreatywny, nieskrępowany, daleki od książkowych stereotypów. Dlatego też hasłem przewodnim naszych Olimpiad są słowa Konfucjusza:
"Powiedz mi, a zapomnę,
Pokaż mi, a zapamiętam,
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem."
Wśród zaproszonych na uroczystość gości obecni byli:
- Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej – Pan dr Piotr Zakrzewski;
- Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice – prof. dr hab. inż. Andrzej Wac-Włodarczyk;
- Przedstawiciel Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT – Pan Janusz Kowalski;
- Prezydent PZSWiR – Pan Stanisław Janowczyk;
- Wiceprezydent PZSWiR – Pan Ryszard Bajkowski;
- Wiceprezydent PZSWiR, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Olimpiady – Pan Zbigniew Matuszczak;
- Sekretarz Generalny PZSWiR – Pan Tomasz Pilarski;
- Członek Prezydium KR PZSWiR – Pani Małgorzata Gajec;
- Koordynator Olimpiady Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice – Pani Beata Rymarczyk;
- Dyrektor Departamentu Rozwoju Przedsiębiorczości w Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości – Pani Martyna Plewińska;
- Dyrektor Departamentu Ekonomicznego w Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości – Pani Aldona Kurczaba;
- Dyrektor Departamentu ds. Programów Pomocowych w Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości – Pan Maciej Jarosław Tadel;
- Główny Specjalista do spraw wdrażania unijnych projektów innowacyjnych w Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości – Pani Ewa Łopuszyńska.
Podczas uroczystości młodzież – laureaci Olimpiad otrzymali stosowne zaświadczenia, dyplomy, puchary oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice pierwsze miejsca zdobyły trzy prace:
- „Autonomiczny bezzałogowy statek powietrzny do poboru próbek gleby” - Jakubowski Kacper, Jeżak Mateusz, Ludwicki Stanisław - Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu;
- „Fillflow – automatyczna linia do rozlewania substancji” - Grzegorzewski Wojciech, Cieplucha Hubert, Łukaszewski Jan - Zespół Szkół ElektrycznoElektronicznych im. prof. M.T. Hubera w Szczecinie;
- „FuturFlow - prototyp lewitatora akustycznego” - Mrózek Krzysztof Nowak Krzysztof - Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Żywcu.
W Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Mechanice pierwsze miejsca zdobyły trzy prace:
- „Wally” - Adam Piekutowski, Paweł Michałowski, Hubert Muszyński - Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej w Białymstoku;
- „Projekt wyrzutni ratowniczej - "Life Gun"” - Patryk Górski, Gabriela Rutkiewicz Kamil Leonik - LXXX Liceum Ogólnokształcące im. Leopolda Staffa w Warszawie;
- „Wpływ procesu nagniatania na jakość powierzchni części maszyn - proces konstrukcyjno-badawczy” - Kacper Mielniczek, Szymon Doktór, Paweł Sperling - Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
W Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska pierwsze miejsca zdobyły dwie prace:
- „Smart Water Oxygenator” - Krystian Kocoł, Michał Kocoł - Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej;
- „Miejskie bagno. Projekt wzbogacania miast w wodne powierzchnie biologicznie czynne” - Natalia Kraśnicka, Julia Szczerbak, Aleksander Tomczyk - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 "Budowlanka" w Zielonej Górze.
Szczegółowe wyniki Olimpiady opublikowane są na stronie internetowej Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie - https://pzswir.pl/olimpiada
Za osobisty wkład w realizację programu innowacyjnego wychowania młodzieży, podczas uroczystości uhonorowano zasłużone osoby.
Na wniosek Prezydium Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, w uznaniu szczególnych zasług w dziedzinie wynalazczości, Prezes Rady Ministrów nadał Odznaki Honorowe – „Za zasługi dla wynalazczości”:
- Pani Annie Opłockiej;
- Panu Wacławowi Piędel.
Uroczystego wręczenia odznak, po szczegółowym przedstawieniu osiągnięć nagrodzonych dokonał Pan dr Piotr Zakrzewski – Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego RP.
Prezydium Krajowej Rady PZSWiR – za osobisty wkład i zaangażowanie w innowacyjne wychowanie i aktywizację zawodową młodzieży nadało tytuł PRZYJACIELA MŁODZIEŻY opiekunom młodzieży i organizatorom:
- Pani Ilonie Godewskiej;
- Pani Beacie Rymarczyk;
- Panu Tomaszowi Pilarskiemu.
Szklanymi statuetkami uhonorowani zostali również nauczyciele – opiekunowie poszczególnych drużyn.
Uroczystość podsumował Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Olimpiady Pan Zbigniew Matuszczak, który przedstawił najważniejsze liczby tegorocznej edycji Olimpiad, pogratulował finalistom, wyrażając nadzieję, iż dziś będąc młodymi entuzjastami nauki, w przyszłości nie zagubią oni w sobie cennego pierwiastka, jakim jest chęć odkrywania nowego.
Tegoroczne podsumowania były nie tylko okazją do uhonorowania laureatów, ale również do promowania idei innowacji i technologii wśród młodzieży. Celem Olimpiad jest bowiem rozwijanie pasji do nauki, inspirowanie uczniów do kreatywnego myślenia i zachęcanie ich do poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań.