Wycieczka Koła Oddziałowego do Warszawy maj 2024
W dniu 9 maja 2024 r. Koło Oddziałowe zorganizowało autokarową wycieczkę do Warszawy, której głównym celem była integracja członków wewnątrz Koła i na formum OR SEP poprzez imprezę o charakterze kulturalno -oświatowym. W wydarzeniu wzięli udział członkowie Koła Oddziałowego, członkowie Zarządu oraz przedstawiciele innych Kół w liczbie 35 osób.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik.
Jest to ogromna, otwarta przestrzeń zajmująca większą część pierwszego piętra, poświęcona człowiekowi i przyrodzie. Można tu samodzielnie eksperymentować przy ponad 200 eksponatach tworzących 19 grup tematycznych.
Strefa jest podzielona na dwie części:
- Część zachodnia
to galeria pokazująca zagadnienia związane ze zjawiskami fizycznymi. Podzielona jest na grupy tematyczne takie jak Prąd i magnetyzm, Fale i drgania, Żyroskopy i moment bezwładności, Płyny, Maszyny proste, Kosmos, Zjawiska chaotyczne.
Można tu zobaczyć instalację ukazującą portrety znanych osób zrobione z poruszających się pęcherzyków powietrza, np.: Elvisa Presley"a czy Marlyn Monroe lub zrobić swój własny portret. Znajdują się tu eksponaty związane z falami, prądem, płynami czy zjawiskami chaotycznymi. Można udać się na spacer z żyroskopową walizką czy zbudować magnetyczny most. Zwiedzający dowie się również, za co Einstein dostał nagrodę Nobla i dostrzeże promieniowanie kosmiczne.
- Część wschodnia
to galeria skupiająca się na człowieku oraz wszystkim, co go otacza i wokół niego funkcjonuje. Ta z kolei jest podzielona na takie grupy tematyczne jak: Obraz w oku, Anatomia i fizjologia człowieka, Możliwości człowieka – sprawdź się, Percepcja, Ruch – wzrok, Iluzje, Światło i barwy, Światło i optyka, Perspektywa, Symetria, Kształty i wzory, Środowisko – procesy
Można tu sprawdzić jak zmysły i umiejętności pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat oraz przetestować możliwości własnego ciała (wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów czy podatność na iluzje). Części wystawy zajmują eksponaty ilustrujące procesy biologiczne zachodzące w przyrodzie. Na własne oczy można zobaczyć fotosyntezę, przyjrzeć się stułbiom i rozrastającym się grzybom. Zwiedzający zapozna się tu również ze zjawiskami dotyczącymi światła, dowie się jak powstają kolory oraz „rozwinie tęczę”.
CNK to nie tylko galeria. Odbywają się tu różnego rodzaju pokazy tematyczne.
Naszą grupę zainteresował Teatr Wysokich Napięć
Siedzieliśmy zamknięci w klatce Faradaya i obserwowaliśmy spektakl, którym głównym bohaterem był prąd elektryczny. Bardzo ciekawa prezentacja.
Po emocjach Teatru Wysokich Napięć przyszła pora na następne, te związane z przestrzenią kosmiczną. Udaliśmy się na spektakularny pokaz w Planetarium Niebo Kopernika, w którym odbywają się nie tylko pokazy gwiezdnego nieba i filmów. Seanse poruszają różnorodne tematy popularnonaukowe – astronomiczne, przyrodnicze, a także etnograficzne. My oglądaliśmy niebo oczami starożytnych astronomów i obserwowaliśmy rozrastającą się przestrzeń kosmiczną o nowe galaktyki. Pokazy wyświetlane są na sferycznym ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu widzowie mają poczucie zanurzenia w wyświetlanym świecie, a wrażenie to jest potęgowane przez system nagłośnieniowy rozmieszczony dookoła kopuły.
Pełni wrażeń udaliśmy się na obiad serwowany w budynku NOT-u w Warszawie, a następnie do Centrum Pieniądza NBP, które mieści się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, przy ulicy Świętokrzyskiej 11/21.
Ostatnim punktem programu był spektakl pt. „Pozytywni” w teatrze Garnizon Sztuki prowadzonym przez Grażynę Wolszczak. To nowoczesna, trochę szalona sztuka, zapraszająca widza na tragikomiczną sesję terapeutyczną, opowiadająca o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia w gwiazdorskiej obsadzie: Grażyny Wolszczak, Olgi Bołądź, Janusza Chabiora i Łukasza Simlata w reżyserii Krzysztofa Czeczota, której autorem jest Cezary Harasimowicz.
Rozbawieni i pozytywnie nastawieni wróciliśmy do Radomia.
Ponieważ wycieczka spotkała się z dużą aprobatą uczestników z pewnością zorganizujemy następną, być może jeszcze w tym roku.
Opracowała
Joanna Miącz